2014. szeptember 10., szerda

A Nagyszombati Főegyházmegye hivatalos magyar kegyhelye lett Tallós

Orosch János nagyszombati érsek szeptember 6-án a tallósi lourdes-i barlangnál bemutatott ünnepi szentmise keretében a Nagyszombati Főegyházmegye első magyar zarándokhelyévé nyilvánította a felvidéki kegyhelyet – tájékoztatott Tóth László érseki tanácsos.

A Galánta közelében található búcsújáróhelyet a főpásztor tizennyolc pap és egy papnövendék kíséretében kereste fel. Az ünnepi körmeneten több mint ezer zarándok élén vitte lányok egy csoportja a kegyszobrot, amelyet majdnem száz évvel ezelőtt készített egy ismeretlen rab. A szobrot több évtizeden keresztül eltűntnek hitték, s csak ebben az évben sikerült megtalálni. A zarándokokat a százéves Nádszegi Fúvós Zenekar kísérte végig a községen.

Az 1700 lakost számláló Tallóson 1901-ben kezdődtek el a zarándoklatok. Ekkor gyógyult meg csodás módon Lourdes-ban a helyi grófi gazdaság gondnokának 11 éves süketnéma kislánya, Prenoszil Margit. A kislány édesanyja a gyermekkel és két pap kíséretében zarándokolt el három napra a világhírű francia kegyhelyre. Ott ígéretet tett, hogy ha kislánya meggyógyul, Tallóson lourdes-i barlangot épít. Az éjféli körmenet alatt a kis Margit megszólalt. Hazatérésük után a tallósi temető bejáratánál építették fel a barlangot, amelyhez néhány követ egyenesen Lourdes-ból szállítottak a helyszínre.

A legtöbb zarándok 1939-ben érkezett: ekkor tízezer hívő imádkozott a Szűzanyához. 1960-ban a hatóságok megtiltották a zarándoklatokat, majd 1989-ben Bíróczi István akkori plébános elevenítette fel újra a hagyományt.

Magyar Kurír

Nincsenek megjegyzések :

Megjegyzés küldése