A Gázai övezetet irányító Hamász második számú vezetője csütörtökön közölte, mozgalma rákényszerülhet, hogy közvetlen tárgyalásokat folytasson Izraellel egy hosszú távú tűzszünetről.
Músza Abu Marzúk az al-Kudsz (Jeruzsálem) palesztin televízióban nyilatkozva azt mondta, hogy "ha a helyzet olyan marad, mint jelenleg, a Hamász számára lehetséges a közvetlen tárgyalás". Hozzátette: az iszlám törvények nem tiltják a tárgyalást "a megszállóval".
Izrael és a Hamász eddig Egyiptom közvetítésével tárgyalt egymással Kairóban, és augusztus 26-án megállapodásra jutottak a július elején kirobbant gázai konfliktust lezáró ideiglenes tűzszünetről. A palesztin rakétatámadásokra megtorlásul indított izraeli offenzívának 2140 palesztin és 73 izraeli halálos áldozata, valamint számos sebesültje volt.
A felek egy hónapot adtak maguknak a tárgyalások folytatására az alapvető vitás kérdések rendezéséről és az ideiglenes fegyvernyugvás tartós tűzszünetté alakításáról. A megállapodásban Izrael kötelezettséget vállalt arra, hogy enyhít a Gázai övezetbe irányuló árucikkek és építési anyagok behozatalát érintő korlátozásokon.
Jákov Peeri izraeli tudományügyi miniszter a Hamász-vezető nyilatkozatára reagálva az izraeli rádióban azonban kizárta a közvetlen tárgyalások lehetőségét a radikális palesztin mozgalommal. Megismételte azt az izraeli álláspontot, hogy amíg a Hamász nem mond le az erőszakról és a terrorizmusról, nem ismeri el a zsidó állam jogát a létezésre, és nem fogadja el a közel-keleti kvartett feltételeit, Izrael nem hajlandó közvetlen tárgyalásokat kezdeni vele.
A közel-keleti kvartett - az Egyesült Államok, Oroszország, az Európai Unió és az ENSZ - a béketárgyalások feltételéül szabja a palesztinoknak Izrael Állam elismerését, az erőszakról való lemondást, valamint az Izrael és a Palesztinai Felszabadítási Szervezet között a múltban megkötött megállapodások elismerését.
Híradó/MTI
Nincsenek megjegyzések :
Megjegyzés küldése