Ünnepélyes keretek között adták át a Öregvár felújított Ferdinánd kapuját december 3-án, Komáromban. Az 1550-ben épült emlékmű restaurálása még 2007-ben kezdődött. (...)
A 1550-ben megépült Ferdinánd kapu az Öregvár egyetlen bejárataként - az Unesco Világörökség várományosi jegyzékében szereplő, nemzeti műemlékként jegyzett - komáromi erődrendszer legrégebbi és legértékesebb kőemléke. Még a 20. század elején egy fahíd vezetett a kapuhoz. Eredetileg a bejárat része volt egy csapóhíd is, amelyet a kapualjból tudtak irányítani. A kapu melletti homlokzaton a 20. században még lőrések is voltak, melyeket később befalaztak. Később a kapu bejáratát szélesítették, hogy a szovjet katonaság gépjárművei, katonai eszközei beférjenek. A kapualj kellős közepén, a boltív alatt egy rés található, amely nagy valószínűséggel összefügghet a csapóhíddal, azaz itt ereszkedhetett le a csapórács. Maga a kapu ajtaja sajnos nem maradt fenn. Közvetlenül a kapu felett kő reliefen latin majuszkulás (nagybetűs) írás örökíti meg az építtetőt, az uralkodó császárt a következő szavakkal: Ferdinánd, német-római császár, magyar és cseh király, Spanyolország trónörököse, Ausztria főhercege, Burgundia hercege az Úr 1550. esztendejéből. Az írás fölött a pajzsot tartó két szárnyas griff látható. A pajzson Habsburg címer a sassal, felette az uralkodót jelképező korona, míg az egész díszes, címeres pajzsot körül öleli az Aranygyapjas rend jele.
„A teljes felújítás valójában nyolc évet vett igénybe, már 2007-ben elkészültek a restaurátori kutatások, feltárások. Az első szakmai restaurálás munkái szezonálisan folytak, lényegében 5 munkafázisról beszélhetünk" - mondta el Csütörtöki András restaurátor a Felvidek.ma-nak. (...)
Felvidék.ma
Nincsenek megjegyzések :
Megjegyzés küldése