Borúlátó a szentföldi ferences kusztos
„Kétségkívül messze vagyunk a békétől és nem látok lehetőséget a változásra a közeljövőben. Túl nagy a kiábrándultság és a bizalmatlanság” – ennek a véleményének adott hangot P. Pierbattista Pizzaballa. A szentföldi ferences kusztost a Szükséget szenvedő Egyház kérdezte az izraeli-palesztin kapcsolatok jelenlegi állásáról.
Sok időnek kell még eltelnie szerinte, hogy elfeledjék a gyűlölettel teli éveket. „Az iskolában kell elkezdenünk, aztán a társadalmon belül. A palesztinoknak többre van szükségük puszta ígéreteknél, az izraelieknek pedig tárgyalófélre – magyarázta a ferences.
Jeruzsálemben egyre feszültebb a hangulat. A mecsetek térségében elhúzódó összecsapások és a zsinagógában történt mészárlás miatt a szentföldi kusztos attól tart, hogy a vallás nagyobb súllyal eshet latba az izraeli-palesztin konfliktusban. „A vallási tényezőnek mindig fontos szerepe volt, de ma félő, hogy meghatározó elemmé válik. A hatóságok igyekeznek megnyugtatni a kedélyeket mindkét oldalon, de tartok tőle, hogy túl késő” – mondta P. Pizzaballa.
Ebben a kényes helyzetben nem nehéz elképzelni, milyen hatással van mindez az amúgy is megtizedelt keresztény közösségre. Volt idő, amikor a keresztények közvetítői szerepre pályáztak a konfliktusban, ma azonban csekély számuk miatt reményük sincs arra, hogy befolyásolják a harcoló feleket. „Jelentéktelenné váltunk immár. Túl kevesen vagyunk és ráadásul belülről megosztottak. Még azon sem tudunk megegyezni, hogy ki mit takarítson a Szent Sír-templomban” – jelentette ki keserűen a szentföldi ferences.
Közben a keresztények sorra kivándorolnak a Szentföldről. Ennek oka az is, hogy a feszültségek negatív hatással vannak a turizmusra, mely azon kevés ágazatok egyike, ahol munkát találnak. „Az elmúlt két-három hónapban 19 keresztény család hagyta el Betlehemet, hogy Európába vagy Amerikába menjen”.
A kivándorlást erősíti az Irakban végbemenő tragédia is, melyért az Iszlám Állam felelős. „Az iraki hittestvérek által elszenvedett erőszak fényében a szentföldi keresztényekben egyre erősödik a meggyőződés, miszerint a Közel-Keleten nincs többé hely számukra”.
Pizzaballa atya szerint a 2014-es év vízválasztónak tekinthető a közel-keleti kereszténység történetében, főként az Isis által elkövetett iraki erőszakcselekmények, és a Szíriából menekülni kényszerülő hívek százezrei miatt. „Az idei év olyan volt a Közel-Keleten, mint az I. világháború Európában. Semmi nem lesz többé olyan, mint volt. Szíriában például újra kell majd építenünk a keresztény közösséget, és a muzulmán többséggel való kapcsolatokat. Óriási kihívások előtt állunk” – mondta végül a szentföldi ferences kusztos.
Vatikáni Rádió
Nincsenek megjegyzések :
Megjegyzés küldése